Припрема
- Во киселото млеко додадете ги сите суви состојки, лукот истолчете го и додадете го или пак многу ситно исецкајте го - измешајте.
- Додадете ги копаните- добро ги измешајте и оставете да одлежат во вака најмалку 3 часа, а најдобро да се маринираат одвечер за да наредниот ден ги спремите.
- Извадете ги копаните од маринадата и наредете ги во лесно подмачкано тавче (а и не мора). Ставете да се печат во предходно загреана рерна.

Забелешка
- вака печените копани имаат многу меко и сочно месо, а одозгора како карамелизирани, за тоа допринесува шеќерот во маринадата.
- не ви напишав колку време се печат затоа што не знам да ве посоветувам, мојата рерна веќе гледа во продавниците, на ново мириса. Јас печев скоро 60 мин.  се поради рерната.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани