Изматете ги јајцата со шеќерите. Редоследно и постепено додавајте ги наведените состојки, при што за брашното и пецивото брзината на миксерот се намалува.

Ставете хартиени корпиња во калапите за мафини. Во секое истурете по една лажица од спремената смеса. Во средината ставете го овошјето од слатко. Во овој случај кај мене е слатко од смокви, но и слатко од јаготки одлично се вклопува. Врз слаткото нанесете по уште една лажица од смесата и малку замазнете.

Печете во загреана рерна од 180С, 20-25 минути.

Кога ќе подоладат, поросете ги со шеќер во прав или украсете спрема пригодата по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани