Од сите состојки замесете не лепливо тесто и оставете го да кисне на топло додека да му се зголеми волуменот.
Потоа размесете го, ставете го во намарсен правоаголен калап и оставете го да скисне уште 40 мин.
Се печи во претходно загреана рерна на 180-200 С околу 45 мин.
Послужете го топло со крем или јако сирење и домати, одлична комбинација!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани