Подготовка:

1. Во длабок сад ја ставаме тиквата. Ја пасираме со виљушка. Го додаваме јајцето, мешаме со жица за матење. Го додаваме циметот, медот и млекото. Промешуваме. Во течната смеса ги додаваме интегралното и овесното брашно. Мешаме со жица. Ги додаваме пецивото, брусницата и сецканите урми. Промешуваме.
2. Смесата ја ставаме во правоаголен калап со димензии 20х10, обложен со хартија за печење. Печeме во загреана рерна, на 180 степени 15 минути. Потоа ставаме алуминиумска фолија врз лебот и печeме уште 45 минути на 160 степени.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани