1.Од сите состојки замесете средно, не лепливо тесто, оставете го настрана и подгответе го филот.
2. Изматете ги јајцата со шеќерот, додадете ги маскарпонето и рикотата и измешајте со жица да нема грутчиња.
3. Додадете ги исецканата чоколада, кафето, румот, нишестото и повторно измешајте со жицата убаво да се изедначи.
4. Земете го подготвеното тесто и од мал дел направете шари по ваша желба. Со останатото тесто на набрашнета површина направете кора во големина на калап за кростата (бр. 30). Кората ставете ја во калапот, избоцкајте ја со вилушка и додадете го филот.
5. Над филот ставете ги шарите и ставете ја кростатата да се печи на 180 степени 30-35 мин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани