1. Се матат јајцата со 15 лажици шеќер, 12 лажици масло, 12 лажици брашно, 1 прашoк за печиво и 3 лажици какао. Се става во плех и се пече 30 мин. на 180степени. Откако пандишпанот ќе се испече се сече на пола.

2. За фил- Се вари млекото со густинот и со 15 лажици шеќер, а кога целосно ќе се излади се додава изматен путер.

3. Едната половина се филува и врз филот се става втората половина од тесто.
Колачот го сечеме на коцки кои се валкаат во кокос, а одозгора се става растопено чоколадо.

На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани