Еве од мене уште еден предлог за многу кревок, вкусен и декоративен кекс.

1. Во еден сад ги соединуваме сончогледот, сецканите црни сливи и сецкани кандирани вишни. Попрскуваме со рум и оставаме 15 минути на страна.
2. Во вангличка се ставаат јајцата и шеќерот и матиме до побелување. Со исклучен миксер ги додаваме маслото, сокот од портокал и грчкиот јогурт. Промешуваме со шпатула.
3. Во садот со сливи, вишни и сончоглед ги додаваме брашното и пецивото. Промешуваме за да се обложат убаво, со цел во печењето да не паднат на дното. Овие состојки ги соединуваме со јајцата.
4. Изедначената смеса ја истураме во долгнавест калап за леб, обложен со хартија. Печиме околу 30 минути на 180 степени. Проверуваме со чепкалка.
5. Испечениот кекс го оставаме на решетка да се излади. Сечеме на парчиња и сервираме.
Уживаме во вкусот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани