Се замесува малку тврдо тесто, но не многу.
Од зачините се додава по желба. Ставив 1 пакетче ким, една рака сусам, едно лажиче афион и сол.
Се меси убаво и се прават долги ваљаци. Со ножички се сечат мали парчиња.
Се реди во тепсија обложена со хартија се поросува пак со сол и се печи на 200С-10мин со.повремено мешање. Вкусни, брзи и лесни.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани