Излупете ги кромидот и компирите.
Исчистете го прокељот- изадете ги горните ливчиња.
Кромидот исечете го ситно, компирот на тенки плочки, а прокељот на половинки. Димениот врат на коцки.
Запржете го димениот врат на масло-4 минути, па додатете го кромидот и пржете уште 3-4 минути.
Додадете ги компирот и прокељот и запржете се заедно уште 3 минути.
Ставете жешка вода, додадете ги коцките за супа и варете..30 минути, односно додека компирот и прокељот се сварат.
На крајот се додава топеното сирење и се меша за да се добие хомогена смеса.
Добар апетит!
Според мене, една од највкусните зимски супи, доволна сама за себе, дури ни леб не ви треба. Уживајте.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови