Резервирано за љубителите на кремасти намази, дипови споени со ароматични тревк.
Во блендер се микса црниот патлиџан (претходно печен во рерна и излупен) заедно со маслиновото масло, се става во сад настрана добиената паста.
Повторно се полни блендерот со сирење, крем сирење, маргарин, се микса и се додава во претходната смеса. И по третпат се ставаат да се хомогенизираат сите тревки заедно со оревчињата, се спојуваат сите смеси заедно, се добива еден прекрасен намаз или дип кој овај пат го конзумиравме со грицки топло го препорачувам...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови