Путерот омекнат на собна температура изматете го со јајцата, шеќерот и ванилата. Потоа додадете ги брашното и чоколадата и замесете тесто.
Завиткајте го во прозирна фолија и оставете го во фрижидер 30 мин.
На набрашнета површина развлечете кора во дебелина од 5-7 мм и со калапчина правите колачи.
Печете ги на 180 С околу 10-15 мин. Украсете ги по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани