Изварката се посолува и убаво се меша. Се додаваат јајцата, брашното и пецивото и се изедначува смесата. На оган се загрева зејтинот, со лажица се зема од смесата се израмнува и се пржат ќофтињата.
Овие ќофтиња се одлични за мез, а и како дополнителен оброк.
Кај мене ова беше единствен начин да ги натерам децата да јадат изварка и се разбира овој рецепт стана често употребуван .

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Без адаптирани дела