Сварете go жолтиот грашок со морков, кромид и зачин за уок. Посолете и пасирајте во блендер. Оставете ја смесата да се излади. Со лажица за сладолед оформете ќофтиња, потоа во галета. Истурете по една лажичка масло врз секое ќофтиња и печете во силна рерна 20 мин. Сервирајте со јогурт посипен со зачин за уок и малку маслиново масло.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови