Уште еден предлог за брз ручек или вечера за љубителите на горгонзола сирењето и њоките.

Во тава на тивок оган ставете го путерот, горгонзолата и павлаката да се стопат. Потоа додадете ги оревите и сварените њоки. Се заедно измешајте и послужете ги топли со пармезан.
Вашиот ручек е готов!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани