Мојата “верзија“ на Шпански ориз, по малку мрзлива, всушност прилагодена за готвење преку неделата кога ми недостасува време.

Загрејте ја рерната на 190 Ц.

Во длабок керамички сад за печење измешајте ги сите состојки освен месото и водата. Не треба запржување. Одозгора наредете ги парчината месо и налејте со топла вода во количество наведено во рецептот. Малку посолете го и побиберете го месото и ставете да се печи.

Готово е после 1 до 1 и пол час, кога месото ке добие крцкава коричка и цела течност во тавата е абсорбирана.

Послужете топло со салата по желба.

Толку.....

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани