1.Се матат јајцата заедно со шеќерот. Потоа се додаваат постепено останатите состојки. Се печи во долго длабоко плехче 20Х30см. на 200С-25мин.
2. Кога ќе олади се прелива со шербетот и се остава да олади.
3. Во друг сад се топли слатката павлака и се додава во неа искршената чоколада. Убаво се меша и се истура глазурата врз оладениот колач.На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани