Подготовка на пандишпанот
Прво се матат белките во цврст снег се додаваат 5 лажици шеќер, потоа се матат жолчките со 5 лажици шеќер и се мешаат со белките. Во смесата се додава просеаното брашно, 2 лажици густин, млекото, зејтинот и прашакот за пециво. На крај го додаваме какаото, но сите состојки ги мешаме со лопатка рачно. Ја сипуваме смесата во плех на хартија и печеме половина час на 180степени. Пандишпанот се лади и се сече на половина.

Фил
Од пола литар млеко правиме пудиг од лешник а пола од чоколада. Во друг сад го матиме путерот и шеќерот во прав и го делиме на половина. Едниот дел го додаваме на пудингот со лешник, а другиот со чоколадо.

Колачот го филувам прво лешник филот, потоа чоколадниот, а одозгора тесто и малку чоколаден фил. За одозора по желба јас наросив кокос.
Колачот е вкусен, а што е најбитно се чека еден куп гости со него.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани