Испечати

Чоко-лешник коцки

Чоко-лешник коцки

Состојки

 • 10. јајца
 • 10 лажици шеќер
 • 10 лажици брашно
 • 2 лажици густин
 • 1 пециво
 • 100мил млеко
 • 100мил. зејтин
 • 50гр какао
 • 1 литар млеко
 • 2 пудинг од лешник
 • 2 пудинг од чоколада
 • 250гр шеќер во прав
 • 200гр путер или маргарин

Подготовка

Подготовка на пандишпанот
Прво се матат белките во цврст снег се додаваат 5 лажици шеќер, потоа се матат жолчките со 5 лажици шеќер и се мешаат со белките. Во смесата се додава просеаното брашно, 2 лажици густин, млекото, зејтинот и прашакот за пециво. На крај го додаваме какаото, но сите состојки ги мешаме со лопатка рачно. Ја сипуваме смесата во плех на хартија и печеме половина час на 180степени. Пандишпанот се лади и се сече на половина.

Фил
Од пола литар млеко правиме пудиг од лешник а пола од чоколада. Во друг сад го матиме путерот и шеќерот во прав и го делиме на половина. Едниот дел го додаваме на пудингот со лешник, а другиот со чоколадо.

Колачот го филувам прво лешник филот, потоа чоколадниот, а одозгора тесто и малку чоколаден фил. За одозора по желба јас наросив кокос.
Колачот е вкусен, а што е најбитно се чека еден куп гости со него.