Пенасто разматете путер, шеќер, ванилин шеќер и медот, а потоа додавајте едно по едно јајце и растопено чоколадо. На смесата постепено додавајте млеко со постојано матење.
Потоа постепено додајте ги сувите состојки исто така со матење.
Во плех за мафини ставете хартиени корпички, а потоа наполнете ги до 1/3 со смеса. Во секоја корпичка ставете неколку парчиња исечкано чоколадо, а потоа дополнете со остатокот од смесата.
Мафините печете ги приближно 20 минути на температура од 175 степени.
Кога ќе се изладат украсете ги со растопено чоколадо, шлаг крем, цимет, сечкани ореви или зашеќерени вишни.
Количината е доволна за 12 мафини, а ако ви се чини дека смесата е можеби ретка додајте уште малку брашно.

Уживајте!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани