Јајцето изматете го со млекото со жица за матење.
Додете ги останатите состојки и убаво измешајте.
Оставете ја смесата околу 10 минути и пржете ги палачинките на среден оган на малку намастено тавче.
Се пржат од двете страни по околу една минута.
Се става по една полна супена лажица.
Ние ги јадевме се мед, цитруси и ореви.
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови