1. Зелката и карфиолот се дробат, морковите и пиперките се сечат на кругови
2. Се ставаат во подлабок сад и се налеваат со солилото

Солило
Сите состојки се мешаат заедно се додека не се растопат шеќерот и солта, а потоа се полева зеленчукот со солилото
Зеленчукот се промешува со солилото и се остава 24 часа да отстои и да пушти сок самиот зеленчук, со повремено мешање. Следниот ден се собира во тегли

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани