Подготовка
1. Почнуваме со матење на јајцата заедно со шеќерот додека не добиеме густа пена. Во смесата го сипуваме млекото, зејтинот, брашното, какаото и прашокот за пециво и целата смеса мешајки со шпатула ја соединуваме. Смесата за тесто ја ставаме во мала ростер тава печеме на 180степани дваесетина минути. Подготвуваме уште едно вакво тесто.

2. Филот може да го подготвите и пред да почнете со подготовка на тестото. Од млекото оделуваме мала количина колку да се размати пудингот. Останатото млеко заедно со шеќерот ги загреваме. Во загреаното млеко го сипуваме пудингот и мешаме додека не добиеме густ крем. Кремот добро треба да се излади и тогаш го соединуваме со путерот. Филот го делиме на два дела во едниот го ставаме компотот од цреши во вториот мешаниот компот.

3. Пред да почнеме со филување тестата ги сечеме и добиваме четири теста кои ги преливаме со млекото, шеќерот и румот. Почнуваме со филување кора-фил од цреши,кора-фил од мешан компот.

4. Чоколадото го топам во кесичка за замрзнувач во врела вода. Крајот на кесата ја сечам и полека формирам фигури или ја украсувам тортата. Пеперутката ја подготвив на хартија за печење свиткана на пола се формира едното крило потоа второто и на средина телото. Го ставам во замрзнувач и украсувам со шарени украсни трошки.
Тортата оставетеја неколку часа во фрижидер да се излади.
Добар апетит!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани