Ставете ги јајцата во тенџере во кое ќе ги собере не треба да е преголемо, само малку да има простор меѓу нив. Налејте ладна вода 1-2 см. над јајцата. Ставете ја солта и киселината. Ставете ги на среден оган водата да зоврие. Варете 12 минути за средно големи јајца, 15 минути за големи и 18 минути за екстра големи. Кога поминало времето веднаш префрлете ги садоперот под чешмата и пуштете над нив ладна вода, да оладат.
Многу убаво се лупат заради солта и киселината-може да ставите само сол.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови