Фриттатен суппе - супа од палачинки која ни доаѓа од кујната на Германија и Австрија. Се служи со супа сварена од свежо телешко месо без коска или со коска посипана со исецкан свеж власец.
Јас да си скратам на време и струја си е правам со телешки коцки за супа.
Подготовка на палачинките
Во сад ставете ги сите состојки за палачинки и изматете ги со миксер да се изедначат. Од смесата испечете палачинки. Мене ме испаднаа 4. Покриени оставете ги да оладат. Потоа свиткајте ги во ролат и исечете ги на многу тенки (2-3мм) парчина.
Ако не сакате да изгледаат како шпагети како кај мене исечете ги поситно.
Водата со морковот и коцките за супа ставете ги да зовријат.
Во 4 чинии ставете по една рака од палачинките и прелијте ги со супата. Одозгора посипете ги со сув власец или уште подобро ако имате свеж.
Послужете ја веднаш додека е топла.

-Совет
Палачинките сите не ги искористив. Останатите ги собрав во пластична кутија, ги затворив и ги оставив во фрижидер. Другиот ден пак си сварив супа и пак имав топло предјадење.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани