1. Од сите состојки замесете средно тесто и оставете го да кисне на топло 45 мин.
2. Потоа размесете го и поделете го на 9 топчиња. Ставете ги во округло плехче (бр. 30). Оставете ја погачата да кисне 30 мин.
3. Намачкајте ја со изматено јајце, наросете ја со сусам и наредете неколку коцкички маргарин. Ставете ја да се печи на 180-190 степени 35 мин. За да не потемне можете да ставите хартија во текот на печењето.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани