Подготовка:

1. Се матат јајцата со постепено додавање на шеќерот. Кога ќе се згуснат јајцата се додаваат постепено другите состојки и се меша со шпатула. Се истура во подмачкано плехче се печи на 200С-25мин. Додека се печи се прави шербетот.
2. Кога е испечено тестото се прелива со топол шербет. Се сечи на коцки и се украсува со шлаг крем.

На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани