Пица вкус во ролат...

Подготовка
1. Ги соединуваме сите состојки освен поголемата количина брашно.
2. Оставаме околу 10 минути да одмори и да се активира квасецот.
3. Додека матиме со миксер додаваме постепено брашно и формираме топка од лепливо средно меко тесто.
4. Го оставаме да стаса, да се дуплира.
5. Потоа го размесуваме, го делиме на три дела и секој дел го расукуваме во правоаголна форма.
6. Премачкуваме кечап на тестото и распоредуваме урда и чајна, па наросуваме со оригано.
7. Го виткаме во ролат и постапката ја повторуваме со останатите два дела.
8. Ја вклучуваме рерната да се загрее на 200 степени.
9. Секој ролат го премачкуваме со разматени жолчки и ставаме по должината на ролатот парчиња путер. Ова го правиме пред самото печење.
10. Откако рерната ќе се загрее ги печеме додека да поцрвенат или околу 25 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани