Јајцата, млекото и маслото изматете ги со жица да се изедначат. Потоа додајте ги пиперките, сирењето и шунката и измешајте. На крај додајте го брашното измешано со пецивото и содата. Додајте ја солта и измешајте со лажица да се изедначат. Смесата истурете ја во калап (30х11) намачкан со путер и посипан со брашно.
Печете го во загреана рерна на 180 степени околу 40-45 мин.
Готовиот колач покриен со фолија оставете го во калапот неколку минути да се лади потоа извадете го и оставете го да до излади.
Послужете го со јогурт или павлака.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани