1. Во сад се матат јајцата, млекото и маслото со жица. Се додаваат останатите состојки и убаво се меша.
2. Од смесата се зема со лажица и се полнат калапите за мафини обложени со хартијени кошнички.
3. Се печат 20-25 мин. во загреана рерна на 180 степени.
4. Оладени послужете ги со кисела павлака.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови