Прво за тестото се матат јајцата со солта, па се додаваат останатите состојки.
Смесата се истура и се печи во мала тава на делимано.
Се вади од рерна и нека се излади.
За филот прво се соединуваат урдата и павлаката, па се додаваат останатите состојки.
Овој фил се нанесува врз испечената кора.
Врз филот се ставаат листови кашкавал.
Се сечи на коцки, врз секоја коцка се става по малку мајонез и по едно парче чаен колбас.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани