Пенасто се мати маргаринот со шеќерот и ванилите. Постепено се додава едно по едно јајце. Секое јајце се мати околу половина минута.

Се додава виното во неколку наврати, па потоа исто така и мешавината од суви состојки.

Матете уште една минута, па на крај, со лажица вмешајте го ренданото чоколадо.

Смесата излијте ја во подмачкан и набрашнет калап за срце тарт (големина24) и печете на 180 степени околу 25 мин.

Испечениот колач после 10 мин. извадете го од калапот и оставете да се излади.

Измешајте го убаво шеќерот во прав со виното и со него прелијте го колачот насекаде одозгора. Смесата брзо се здрвува.
Украсете со ружички од желе или марципан.

*** Колачот беше наменет за 14 февруари, како спој на виното и љубовта, на тие што слават Валентајн и Трифун, се во едно. Јас не славам ни едно ни друго, ама Тифун многу си го поштовам (позвучно ми е од почитувам) ))) Ама, не значи дека нема да го обожавате во било кој ден од годината, како што и ќе љубите секој ден, а наздравите во убави пригоди со чаша црвено вино.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани