1. Најпрво треба да ги извадите семките од црешите. Потоа во тенџере на оган треба да ги ставите состојките кои се потребни за шербетот, во шербетот ќе ги додадете црешите и истите ќе ги варите 30 - 40 минути. 15 минути пред да се тргнат црешите и шербетот се додаваат состојките за слаткото и стојат на оган колку малце да провријат сите состојки.
2. Кога се тоа ќе биде готово тенџерето се трга на страна и се протресува, а потоа се вади пената која се насобрала на горниот дел и се покрива со намокрена крпа со вода која што треба да стои до другиот ден.
3. И на крај слаткото се собира во тегли.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови