Хељдата ја покиснуваме во вода 4-5 часа. Ја цедиме, миеме и вариме.
Сварената хељда ја процедуваме. Ја ставаме во длабок сад, ги додаваме тиквата, медот и циметот. Со рачен блендер ја блендираме смесата. Послужуваме со мелени лешници и ореви.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани