Излупете и исецкајте го авокадото на коцки и испасирајте/изблендирајте го. Додадете го кондензираното млеко, eкстрактот од рум и сокот и кората од лимонот.
Посебно изматете ја слатката павлака, па додадете ја и неа во авокадото.
Изрендајте го и чоколадото во смесата, a 20 гр оставете за одозгора. Измешајте и ставете го во замрзнувач да се здрви.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани