Ставете ја најпрво водата во намастениот калап на пекачот.

Јајцата со вилушка разматете ги заедно со шеќерот и маслото додека се соединат состојките, па истурете ги врз водата.

Брашното ставете го одозгора, а во средината ставете го квасецот посипан со брашно да не допира со течните состојки.

Изберете програма за колачи и испечете го слаткиот леб.

Овој е основниот рецепт, но на истиот можи да додавате чоколадни капки и јаткасти овошја или слично за да го направите побогат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови