Модриот патлиџан и пиперките ги печеме. Доматите ги лупиме и ситно ги сецкаме. Кромдот ситно го сецкаме и пржиме во малку масло да омекне и додадете ги доматите динстајте додекада да поиспари течноста од доматите. Додадете ги печените модри патлиџани и пиперките исечени на парчиња ,додадете и згмечено лукче сол, бибер и магданос промешајте и исклучете го шпоретот. Сервирано во чинија додадете малку масло одозгор.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови