Е ова е сендвич... Брз и лесен за правење, но ќе Ви го задоволи сетилото за вкус и апетитот до крајот на денот. Прекрасна комбинација на сочен и шарен зеленчук и фино солено сирење совршени за печење.

Преземи го рецептот во PDF

Состојки

  • 2 големи земички
  • 1 тиквичка
  • 1 модар патлиџан
  • грст чери домати
  • 200 грама тврдо сирење
  • сол и бибер
  • маслиново масло

Подготовка

Чекор 1: Време е за сецкање: Тиквичката исекајте ја на мали коцки... Потрудете се тие да бидат со приближно иста големина.

Потоа и модриот патлиџан исечкајте го на ист начин.

И на крај, сирењето... Исечкајте го на коцки, и ако е можно коцките треба да бидат со приближно иста големина.

Чекор 2: Рерната загрејте ја на 160 степени и во тавата за рерна рамномерно распоредете го сиот зеленчук и сирењето… Одлична комбинација на бои…

Зачинете ги со маслиново масло, сол и бибер и спремни сме за печење.

Чекор 3: Ставете ја тавата во рерна 20 минути додека зеленчукот да добие малку боја и сирењето да стане златно румено.

Чекор 4: Сервирајте со голема бела земичка и убаво наполнете ја со филот… Спремни сте за ручек.

СОВЕТ: Лесно можете да го направите овој рецепт за неколку пријатели, да го сервирате филот на маса и да ги оставите сами да си направат сендвичи...
А зошто одозгора да не ставите и суви билки за дополнителен вкус?

Користени Делимано садови за подготовка на овој рецепт: Ростер
Ростер