Испечати

Салата од печен зеленчук

Салата од печен зеленчук

Состојки

  • 3 домати
  • 1 главица кромид
  • 2 модри домати
  • 2 црвени меснати пиперки
  • 1 чешне лук
  • малку масло
  • по потреба сол и бибер

Подготовка

Модриот патлиџан и пиперките ги печеме. Доматите ги лупиме и ситно ги сецкаме. Кромдот ситно го сецкаме и пржиме во малку масло да омекне и додадете ги доматите динстајте додекада да поиспари течноста од доматите. Додадете ги печените модри патлиџани и пиперките исечени на парчиња ,додадете и згмечено лукче сол, бибер и магданос промешајте и исклучете го шпоретот. Сервирано во чинија додадете малку масло одозгор.