Карфиолот искинете го на мали цветчина и ставете го да се вари во солена зовриена вода 5 минути. Исцедете го и оставете го да олади.
Краставичките, маслинките и пиперките исецкајте ги, додајте ги во карфиолот и измешајте. Додајте ја солта, киселината и маслото по вкус.
Посипете ја со магоносот и послужете ја.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани