Се замесува тесто до млекото, масло, квасецот, 2 јајца, сол, шеќер и брашно. Се остава да стаса. Потоа тестото се поделува на два дела, секој дел се посебно се расукува во вид на правоаголник и се премачкува со по 100 гр маргарин. Се става од филот претходно (урдата измешана со јајцата и ако не е солена се додава сол по вкус). Се замотува ролатот и се сече на парчиња со дебелина 2см се редат во подмачкан плек со масло во легната положба. Доколку ролатот не го сакате со урда можете да го направите и со сирење.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови