Прво тесто
Се матат 4 јајца, 4 лажици шеќер, 3 лажици мелен орев, 2 лажици презла, 1 лажица брашно. Се печи во тавче бр.28

Второ тесто
Се матат 5 белки со 5 лажици шеќер, се додавват 5 лажици сецкан орев, една лажица брашно, 100 гр сецкано чоколадо. Се печи во тавче бр.28

Трето тесто
Се матат 4 јајца со 4 лажици шеќер, 2 лажици брашно, 3 лажици презла, две лажици какао. Се печи во тавче бр.28

Фил 1
Над пареа се матат 5 жолчки со 5 лажици шеќер, се ладат и се додава 125 гр изматен маргарин. На оваа смеса се додава и еден пудинг од ванила сварен со 300 мл млеко и 3 лажици шеќер. Убаво се соединува и се додаваат 3 лажици мелен орев.

Фил 2
Во тенџере на оган се став 150 мл млеко и 100 гр шеќер да проврие. Се трга на страна и се додава 200 гр мелен орев и 100 гр изматен путер, 50 гр чоколадо.
Фил 3
Во 300 мл млеко се вари еден пудинг од лешник со 3 лажици шеќер до згуснување. Се лади и му се додава 125 гр изматен маргарин и 250 гр растопено црно чоколадо. Му се додаваат 200 гр крупно сецкан лешник.

Се мати шлагот и танко се премачкуваат со шлаг првото и третото тесто.
Се филува бело тесто, црн фил, па втора кора, фтор фил, црно тесто, жолт фил.
Се остава во фрижидер 2 часа а потоа се украсува со изматена слатка павлака и сребрени
бонбони и малку мелен лешник.

Оваа торта ја правев пред 2 години за роденденот на сопругот, ја крстив роденденска торта полна со љубов, ама ај си реков многу детски да не е, па носи име само роденденска торта.
Богата вкусна торта.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани