Подготовка:

1. Просото го ставаме во вода да стои во текот на ноќта. Следниот ден го миеме со ладна вода. Го цедиме и ставаме во ѓезве. Ја додаваме водата и вариме на средна температура, повремено мешајќи. Вариме околу 15-20 минути, треба да испари целата вода.
2. Во жешкото просо ги додаваме коцките чоколадо и какаото. Мешаме додека не се стопи чоколадото. Го додаваме засладувачот и аромата од ванила. Промешуваме. Доколку сакате да добиете мазна структура може смесата да ја изблендирате со рачен блендер, но и вака исто така е вкусно и убаво.
Оставaме малку да се излади, ставаме во чинија, додаваме овошје по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани