Пиперките ги печеме, лупиме и го чистиме внатрешниот дел внимателно.
Околу 250-300 гр фета сирење сечеме на 10 парчиња и ги полниме пиперките со по едно парче фета.
Полнетите пиперки ги валкаме прво во брашно, па јајце па презла и ги пржиме во поголема количина на масло.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови