Во тенџере ставете го шеќерот, медот, маргаринот и таанот да се растопат. Додадете го и чоколадото. Кога ќе се добие течна смеса додадете го корн флексот, овесните снегулки, потпечениот сусам, сецчаните ореви, бадеми и лежици и сувото грозје. Додека е топла смесата ставете со лажица во хартиени корпички. Оставете да се оладат за да се стегнат. Ова е половина доза од која излегуваат околу 40 колачиња.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови