Сите состојки се ставаат во еден сад. Се сецкаат во големина по желба. Се се сецка на кругови исто и кромидот се додава масло, а закиселување не треба, бидејки другите состојки се сите кисели откако ќе ја измешате пробајте за соленост и киселост, па потоа додавајте. Многу е убава и може да послужи за слава посна а може и за вечера

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови