Оваа погача ми ја кажа мојата пријателка Снеже. Превкусна, лесна, едноставна и убава за јадење и за гледање. Во неа нема масло значи е супер нешто за време во постите. Едноставно се става се што се има во фрижидерот.

1. Сите состојки се мешаат со дрвена лажица во длабок сад. Се остава да надојде тестото.
2. Пак се меша со дрвената лажица (значи тестото не може да се меси со рака туку се меша со лажица како за мекиците). Се истура врз набрашнет длабок плех величина 25Х30 см. Пак се остава да надојде и се посипува со сусам.
3. Се печи во загреана релна на 250С/30мин.
4. Не мора да се ставаат овие сите состојки. Може да се заменат со краставички, пиперки кисели, се што има во фрижидерот што останало.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани