Разматете ги пенасто белките, додајте масло, млеко, јогурт, квасец, шеќер. Додајте брашно и сол. Замесете и оставете да одмори 1 час.
Поделете го тестото на мали топчиња. Оставете да одморат 10 минути, развлечете со сукало или формирајте ги рачно наполнете ги и оставете да нараснат околу 1 час, премачкајте со јајца, сусам… Ставете да се печат на 200 степени додека не поруменат.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани