Испечати

Полнети топчиња со сирење(пецива)

Полнети топчиња со сирење(пецива)

Состојки

 • 1кг. брашно
 • 2 белки
 • 200гр. масло
 • 300мл. млеко
 • 100мл. јогурт
 • 1лажица шеќер
 • 2лажички сол
 • 40гр. свеж квасец
 • 1 сув касец
 • 2 жолчки
 • 200гр. сирење
 • 50гр. сусам или ким
 • путер за премачкување

Подготовка

Разматете ги пенасто белките, додајте масло, млеко, јогурт, квасец, шеќер. Додајте брашно и сол. Замесете и оставете да одмори 1 час.
Поделете го тестото на мали топчиња. Оставете да одморат 10 минути, развлечете со сукало или формирајте ги рачно наполнете ги и оставете да нараснат околу 1 час, премачкајте со јајца, сусам… Ставете да се печат на 200 степени додека не поруменат.
Добар апетит!