Друг коментар за рецептот немам освен тоа што ќе кажам дека е баш она - добар неделен ручек.

- Искостете ги пилешките копани внимавајки да не ја оштетите кожата.
- Меленото месо измешајте го со истолчените ф'стаци, зачинките, 1/2 од чашата вињак.
- На искостените копани од двата краја кај отворите ставете по едно парче од сланината, врз неа ставете од меленото месо, со чепкалка или конец добро затворете ги, осолете и посипете со црн бибер.
- Во тавата за пржење растопете го путерт или ставете зејтин, нека се загрее и ставете ги копаните да се пржат од сите страни. Додадете ги исецканите кромид и моркови, нека се пржат кратко време.
- Додајте го остатокот од вињакот, дозволете да се тој запали и нека угасне, значи го фламбирате. Откако вињакот угаснал, додадете ги виното и водата.
- Префрлете во друг сад, нека продолжи да се допржува во рерна која е загреана на 200 степени околу 20 мин.
- Исцедете го сосот кој останува заедно со морковот и кромидот, испасирајте го, вратете го во касерола и нека се вари додека се згусти.
Сервирајте и нека ви е на здравје!

Совет
- Сосот доколку е реток - можете да го згустите додавајки малку густин и нека се довари.
- Затар е мешавина на зачинки кои даваат свој приднос на вкусот, јас го имам готов купен и го користам во меленото месо, особено дава добар вкус во полнежот на мисирките за Денот на благодарноста сигурно кај секој Американец бил присутен мирисот на овој зачин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани