Малку да прошетаме по мексиканско-шпанската кујна...
Ако имате готови тортиљи, може и со нив (полесно), а ако сакате домашни, тогаш најпрво квасецот со млакото млеко, шеќерот и двете лажици брашно ставете ги на топло да се активира квасецот.
Потоа, додајте го брашното, солта, маслото, пецивото и со врелата вода замесете тесто кое нема да се лепи.
Поделете го на 10 топчиња. Секое топче расучете го најтанко што можете.
На загреана тава (нема потреба од премачкување со масло) ставете ги тортиљите да се пржат по 20-30 сек. од двете страни, додека не добијат малку темни дамки и на половината од секоја ставете по 2-3 лажици од филот и 1 рака рендан кашкавал. Преклопете ја тортиљата и притиснете ја со некоја рамна лажица (шпатула) и превртете ја да се допече од двете страни.
На крајот секој сендвич-тортиља пресечете го на 4 триаголници.
Убави се и топли и ладни.
Филот можете да го менувате по ваш вкус, често правам и со лут ајвар и кашкавал, меѓутоа можете и со секаков зеленчук, месо, сувомеснато. Битно е да има добар кашкавал кој ќе се растопи и ќе ја сврзе тортиљата.
За овој фил, најпрво ситно исечканиот праз пропржете го на масло, додајте ги исечканите коприви, па на крајот сирењето.
Нека не ве грижи ако тортиљата нема правилна форма, со интегралното брашно не е исто да се работи како со белото.
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани